Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Orosz gáz nélkül 2027 végétől – Megoldás lehet a hőszivattyú!

Orosz gáz nélkül 2027 végétől – Megoldás lehet a hőszivattyú!

2027 év végétől az Európai Unió tervei szerint megszűnhet az orosz földgáz importja, miután az Európai Bizottság új javaslata értelmében a tagállamoknak tilos lenne új orosz gázszerződéseket kötni, a meglévő megállapodásokat pedig fokozatosan fel kellene mondani.


 

Magyarország, ahol az energiahordozók jelentős része még mindig Oroszországból származik, komoly kihívás elé néz. Az átmenet során elengedhetetlen lesz az energiaellátás diverzifikálása és a hazai felhasználás racionalizálása. A lakosság számára ebben a helyzetben a hőszivattyús technológia kínálhat egy modern, gazdaságos és környezetkímélő alternatívát.

Miért lehet kulcsszereplő a hőszivattyú?

A hőszivattyú egy olyan fűtési-hűtési rendszer, amely a környezetből (levegőből, talajból vagy vízből) nyert energiát használja fel az épületek fűtésére, hűtésére és melegvíz-ellátására. Működéséhez villamos energia szükséges, de ennek töredékéből képes többszörös hőenergiát előállítani – így a hagyományos gázkazánokkal szemben akár 3-5-ször nagyobb hatékonysággal működik.

Előnyök a jelenlegi helyzetben:

  • Függetlenség a gázpiactól: A hőszivattyúk működése nem függ földgáztól, így a gázár-ingadozások és az importkorlátozások nem érintik közvetlenül a felhasználót.

  • Stabil és kiszámítható üzemeltetés: A villamos energia piacán nagyobb a diverzifikáció lehetősége, különösen akkor, ha a rendszert napelemmel kombinálják.

  • Környezeti szempontból kedvezőbb: A hőszivattyú alacsony szén-dioxid-kibocsátású fűtési megoldás, így hozzájárul a klímacélok teljesítéséhez.

  • Pályázati és támogatási lehetőségek: Magyarországon is elérhetők EU-s és hazai támogatások a megújuló energiát használó rendszerek telepítésére – ez jelentősen csökkentheti a beruházási költségeket.